Termin održavanja cjelodnevne nastave (registracija od 09:30-09:45 h, nastava: 09:45-18:00 h) za inženjere:

15-18. septembra 2020. godine za inženjere mašinske struke;

16-18. septembra 2020. godine za inženjere arhitektonske i građevinske struke;

17-18. septembra 2020. godine za inženjere elektrotehničke struke.

 

Mjesto: Hotel Hills Sarajevo, Ilidža

CETEOR doo Sarajevo kao ovlašteni nosilac programa obuke stručnog osposobljavanja i usavršavanja energijskih auditora u FBiH (odlukom Federalnog ministarstva prostornog uređenja od 31.12. 2010. godine Rješenje br. UPI/03-23-2-303/10), punih 10 godina uspješno educira diplomirane inženjere mašinstva, arhitekture, građevine i elektrotehnike za sticanje ovlaštenja/licence za provođenje detaljnih energijskih audita i energijsko certificiranje zgrada sa jednostavnim (Modul 1) i složenim sistemima (Modul 2).

Potvrda našeg uspjeha jeste činjenica da je 95% ovlaštenih energijskih auditora u FBiH, završilo obuku CETEOR-a. Do sada je uspješno realizovano devetnaest (19) obuka za MODUL 1, šest (6) obuka za MODUL 2 i sedam (7) Programa stručnog usavršavanja (Modul 3) za ukupno 700 polaznika. Kvaliteta obuke koju provodimo sa posebnim akcentom na praktični dio, osigurava našim polaznicima brzo usvajanje znanja i samostalno obavljanje energijskih audita, što ih na zahtjevnom konsutantskom tržištu čini konkurentnijim i poželjnijim. Dodatno, svi naši polaznici po sticanju ovlaštenja za provođenje detaljnih energijskih audita i energijsko certificiranje zgrada, imaju mogućnost biti angažirani na projektima auditiranja koje provodi CETEOR, te praktično primjeniti svoje znanje i ostvariti dodatni prihod.

Shodno metodologiji za utvrđivanje energijskih karakteristika zgrada i algoritma za proračun istih i uslova propisanih Uredbom, ova licasu obavezna da pohađaju obuku od strane ovlaštene institucije u trajanju od: 40 sati za Modul 1 (arhitektonska, građevinska, mašinska i elektro struke), 24 sata za Modul 2 (arhitektonska i građevinska struka), 32 sata za Modul 2 (mašinska struka) i 18 sati za Modul 2 (elektro struka).

USLOVI ZA POHAĐANJE PROGRAMA OBUKE

MODUL 1  – završen najmanje VII stepen stručne spreme ili drugi ciklus Bolonjskog procesa, odnosno zvanje diplomiranog inženjera arhitektonske, građevinske, mašinske ili eletrotehničke struke kao i da kandidat ima najmanje pet (5) godina radnog iskustva u struci ili tri (3) godine radnog iskustva u projektovanju i/ili stručnom nadzoru izgradnje objekata i postrojenja, održavanju objekata i postrojenja, tehničkom ispitivanju i analizi, provođenju energijskih audita zgrada u okviru djelovanja koje je predmet ovlasti nakon završenog studija.

MODUL 2 – uspješno završen program obuke za lica koja vrše energijski audit i/ili energijsko certificiranje zgrada sa jednostavnim tehničkim sistemom (Modul 1).

O PROGRAMU OSPOSOBLJAVANJA I PROVJERI ZNANJA (ZAVRŠNOM ISPITU)

Kako bi polaznicima Programa osposobljavanja i usavršavanja obezbjedila što adekvatnija edukacija za uspješno obavljanje energijskih audita i izradu energijskih certifikata,  za predavače su odabrani iskusni stručnjaci i naučni radnici iz oblasti arhitekture, građevinarstva, mašinstva i elektrotehnike. Nastavu izvode priznati profesori i naučni radnici Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Tuzli,  Građevinskog i Arhitektonskog  fakulteta Univerziteta u Sarajevu, kao i mnogi iskusni projektanti, stručnjaci u oblasti energijske efikasnosti (EE) i obnovljivih izvora energije (OIE), stručnjaci CETEOR-a, te ostali saradnici koji su radili na izradi podzakonskih akata iz oblasti EE u zgradarstvu.

Raspored programa obuke po tematskim cjelinama definisan je Uredbom o uvjetima za davanje i oduzimanje ovlasti za obavljanje energijskog audita i energijsko certificiranje zgrada. Pored Uredbom definisanog sadržaja, a posebno vrednujući „praksu“ u obuci, u okviru Programa osposobljavanja provodi se i praktično obavljanje energijskog audita i izrade energijskog certifikata zgrade sa složenim tehničkim sistemom, uz korištenje software-a za proračune, odnosno predstavljanje primjera iz prakse, čime se osiguravaju kontakti sa predavačima sa višegodišnjim stručnim iskustvom. Na obukama Modul 2 (složeni tehnički sistem), bit će omogućen rad na praktičnom primjeru kroz software-e koje polaznici aktivno koriste u svojoj profesionalnoj orijentaciji.

Pozivajući se na opredjeljenje Federalnog ministarstva prostornog uređenja (dopis FMPU br.04-19-846/20, od 15.07.2020. godine), da se Program osposobljavanja održi kao i do sada, u formi ”in situ training” što podrazumijeva fizičko održavanje obuke u hotelskoj sali uz prisustvo svih polaznika obuke u toku trajanja nastave, napominjemo da će obuka biti organizovana u skladu sa  preporukama nadležnih zdravstvenih institucija vezano za trenutnu epidemiološku situaciju, te odlukama Kriznih štabova FBiH i KS u pogledu organizovanja skupova različite namjene. Tokom trajanja Programa osposobljavanja biće poduzete sve mjera zaštite i socijalne distance  odnosno osigurat će se propisana fizička distanca, korištenje zaštitnih maski i rukavica, dezinficijensa i sl.

Nakon uspješnog pohađanja Programa osposobljavanja, Nosioc Programa izdaje Uvjerenje o pohađanju Programa osposobljavanja, na osnovu kojeg polaznik stiče pravo polaganja provjere znanja (ispita) pred Stručnim odborom FMPU-a. Ispitni rokovi, uz obaveznu prethodnu prijavu se sprovode u organizaciji Nosioca Programa osposobljavanja u skladu s rokovima koje predloži Stručni odbor FMPU, putem web stranice Ministarstva. Polaznici koji uspješno polože provjeru znanja (ispit) dobivaju Uvjerenje o uspješno završenom Programu osposobljavanja čime se kvalifikuju kao stručna kvalifikovana lica koja vrše energijski audit i/ili energijsko certificiranje zgrada sa jednostavnim odnosno složenim tehničkim sistemima i ulaze u registar ovlaštenih auditora i certifikatora.

 

CIJENA PROGRAMA OBUKE I POLAGANJA PROVJERE ZNANJA (ISPITA)

Cijena obuke uključuje:

  • kotizaciju za Program osposobljavanja koja pokriva troškove pohađanja nastave, kompletan nastavni materijal u printanoj i elektronskoj verziji, kafe pauze i ručkove,
  • naknadu za polaganje ispita, čiju visinu je utvrdilo Federalno Ministarstvo prostornog uređenja, a pokriva troškove jednog pristupanja ispitu.

Cijena obuke za inženjere mašinske struke:

  • kotizacija:  1.200 KM
  • naknada za polaganje ispita: 650 KM
  • ukupno:  1.850 KM

Cijena obuke za inženjere arhitektonske i građevinske struke:

  • kotizacija: 1.100 KM
  • naknada za polaganje ispita: 600 KM
  • ukupno:  1.700 KM

Cijena obuke za inženjere elektrotehničke struke:

  • kotizacija:  1.000 KM
  • naknada za polaganje ispita: 600 KM
  • ukupno: 1.600 KM

U cijene nije uključen PDV.

Prijave za obuku obavezne su putem prijavnog obrasca.

Iznos kotizacije, po primitku predračuna, a shodno dostavljenom prijavnom obrascu, moguće je izvršiti u dvije ili tri rate, s napomenom da se uplata kotizacije treba regulisati najkasnije do početka obuke. Uplatu polaganja provjere znanja, potrebno je izvšiti prije polaganja, u protivnom se ukida mogućnost pristupanja provjeri znanja (ispitu).

Za polaznike iz iste organizacije odobrava se popust od 10% na kotizaciju za drugog i svakog narednog učesnika.

 

Agenda i radni materijal programa bit će raspoloživ polazniku na dan dolaska na obuku.

Obrazac za prijavu možete preuzeti OVDJE.

 

Više informacija o Programu osposobljavanja u FBiH i načinu prijave:

MA Džana Jusufović, dipl.ing.arh., Adresa: Topal Osman Paše 32B, 71000 Sarajevo, Tel: +387 33 563 586, fax: +387 33 205 725, certificiranje@ceteor.ba;Ova e-mail adresa je zašticena od spam botova, morate imati ukljucen Javascript da bi je vidjeli  www.ceteor.ba