Bosna i Hercegovina po prvi put održala ceremoniju otvaranja berze posvećene ravnopravnosti spolova
U Sarajevu je 14. marta BiH održala ceremoniju otvaranja „Zvonite za rodnu ravnopravnost“ u organizaciji Banjalučke berze i Centra za ekonomski, tehnološki i okolinski razvoj Sarajevo – CETEOR, uz podršku Programa integrisanih okolinskih, društvenih i upravljačkih standarda Međunarodne finansijske korporacije (IFC), implementiran u partnerstvu sa Vladom Švicarske – SECO i UN Women u BiH.
Ceremonija otvaranja praćena je treningom na temu „INKLUZIVNO VODSTVO ZA ODRŽIVOST KOMPANIJE“, koji su razvile inicijative IFC Women on Boards i koji je dizajniran za poslovne lidere, uključujući više rukovodioce, članove odbora, vlasnike kompanija i lidere koji se bave rodnom temom i koji su posvećeni identifikaciji i implementaciji poslovnih praksi koje su više inkluzivne i odgovorne.
Obuka ima za cilj da pomogne kompanijama da izgrade kanal za talentovane žene, ubrzaju konkurentske prednosti, ojačaju odnose u zajednici i poboljšaju svoju reputaciju kroz poboljšane performanse u oblasti životne sredine, društva i upravljanja (ESG). Sveobuhvatna misija je pomoći kompanijama da maksimiziraju prednosti rodne raznolikosti i uključivanja u odbore i timove poslovnog vodstva.
Govoreći na otvaranju događaja, generalni direktor Banjalučke berze Milan Božić je istakao da je platforma BLSE uvijek otvorena za konstruktivan dijalog, te da nastoji da doprinese privlačenju pažnje državnih organa i poslovne zajednice na pitanja rodne ravnopravnosti. …”Također želim napomenuti da na našoj berzi žene vode brokerske kuće i mnoge druge kompanije. I pridajemo veliku važnost ulozi žena u razvoju finansijskog sektora Bosne i Hercegovine, danas, zahvaljujući poštovanju rodne ravnopravnosti, žene su uspješne u svim sektorima privrede“, rekao je.
Lada Buševac, Viši državni službenik IFC-a za Bosnu i Hercegovinu, napomenula je da rodna ravnopravnost igra veoma važnu ulogu, posebno danas, kada se oporavljamo od pandemije, nestabilnosti i drugih posljedica krize.
„Ulaganje u žensko poslovno vodstvo ima dobar poslovni smisao. Raznolikost u liderstvu pokreće rast kompanija i ekonomija i poboljšava živote zajednica. Za IFC osiguranje rodne ravnopravnosti je jedan od prioriteta, a to odgovara našem cilju privlačenja održivih investicija u zemlje u razvoju, stvaranja tržišta i mogućnosti“, rekla je Lada Buševac.
Vedad Suljić, generalni direktor CETEOR-a, istakao je nekoliko činjenica vezanih za područje poslovanja CETEOR-a. On je istakao nekoliko istraživačkih projekata koje su sproveli u vezi sa ulogom žena u energetskom sektoru, a ti nalazi pokazuju da na jednu ženu dolazi 5,5 muškaraca u industriji. U CETEOR-u žene čine 2/3 zaposlenih, a od ukupno 49% zaposlenih-akcionara, 46% su žene.