JAVNI POZIV

ZA SUDJELOVANJE NA 1-DNEVNOM STRUČNOM PROGRAMU OBUKE ZA SVE SUDIONIKE KOJI AKTIVNO DJELUJU U OBLASTI ENERGIJSKE EFIKASNOSTI U JAVNIM ZGRADAMA U BIH – MODUL 1

U OKVIRU PROJEKTA

”POVEĆANJE ULAGANJA U JAVNE OBJEKTE SA NISKOM STOPOM EMISIJE UGLJIKA (LOWCARBON)”

PROJEKT JE FINANSIRAN OD STRANE GCF-a (GREEN CLIMATE FUND), A PROVODI GA RAZVOJNI PROGRAM UJEDINJENIH NARODA U BIH (UNDP BIH) U SARADNJI SA

„Projekat energetske efikasnosti za Bosnu i Hercegovinu – AF BEEP“

KOJI PROVODI FEDERALNO MINISTARSTVO PROSTORNOG UREĐENJA BIH U SARADNJI SA SVJETSKOM BANKOM

Termini i lokacije stručnih edukacija:

 

  1. TUZLA , 20.02.2023. godine, Hotel Vertigos: Kulina Bana 2, 75000 Tuzla, BIH
  2. BRČKO, 21.02.2023. godine, Hotel Jelena: Bulevar mira 5, 76100 Brčko, BIH
  3. BANJA LUKA, 27.02.2023. godine, Hotel Jelena: Jovana Dučića 25, 78000 Banja Luka, RS, BIH 
  4. SARAJEVO, 06.03.2023. godine, Hotel Hills: Butmirska cesta 18, 71000 Sarajevo, BIH
  5. MOSTAR, 14.03.2023. godine, Hotel Eden: Konak 18, 88000 Mostar, BIH
  6. TREBINJE, 15.03.2023. godine, Hotel Central Park: Trg Slobode 6, 89101 Trebinje, BIH, RS

 

Cilj projekta ”Povećanje ulaganja u javne objekte sa niskom stopom emisije ugljika (Lowarbon)” je povećanje ulaganja u zgrade javne namjene sa niskom emisijom ugljika putem izrade i provedbe Nacionalnog okvira za niskoemisiona ulaganja u zgrade javne namjene, koji obuhvata integrisani paket politika, regulatorna, tehnička, informatička, finansijska i menadžerska rješenja koja su kreirana u cilju rješavanja rizika i prepreka za investiranje. Projekat će dovesti do povećanja nivoa ulaganja u zgrade javne namjene sa niskom emisijom ugljika za četiri do pet puta, što će omogućiti BiH da ispuni navedeni cilj smanjenja emisija plinova s efektom staklene bašte iz sektora zgrada javne namjene.

Također, i Vlada Bosne i Hercegovine (BiH) prepoznala je značaj energetske efikasnosti (EE) za podršku održivom ekonomskom rastu i pridruživanju naše zemlje Evropskoj Uniji (EU), te je zahvaljujući Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj (International Bank for Reconstruction and Development – IBRD) dobila kreditna sredstva za „Dodatno finansiranje projekta energetske efikasnosti u Bosni i Hercegovini“ (Additional Financing for BEEP – AF BEEP). Cilj  projekta je demonstriranje prednosti poboljšanja energetske efikasnosti u zgradama javnog sektora i podrška razvoju skalabilnih modela finansiranja energetske efikasnosti. Projekat AF BEEP je pokrenut 2020. godine, a u FBiH ga implementira Federalno ministrstvo prostornog uređenja.

Zahvaljujući projektnim aktivnostima Federalnog ministrstva prostornog uređenja, od 2016. godine u okviru BEEP-a kroz investiciju od 39.3 miliona KM, do sada je obnovljeno 80 javnih zgrada ukupne površine veće od 246.000 m². Time je kreirano 1.963 zelenih radnih mjesta, te je poboljšana ugodnost boravka za više od 476.500 korisnika. Implementacijom mjera EE u okviru BEEP projekta očekuje se smanjenje emisija CO2 od gotovo 9.000 tona godišnje, dok uštede energije na godišnjem nivou iznose 29.500 MWh.

Projekat energetske efikasnosti u Bosni i Hercegovini osim energetski efikasne obnove javnih zgrada, doprinosi i edukaciji šire javnosti o značaju energetske efikasnosti u sektoru zgradarstva, što je rezultiralo kreiranjem stručnog programa obuke u oblasti energijske efikasnosti u sektoru zgradarstva. Stoga je Federalno ministarstvo prostornog uređenja, putem Implementacione jedinice projekta BEEP, odgovorne za pripremu, koordinaciju, upravljanje i implementaciju projekta u Federaciji BiH angažiralo konsultantsku kompaniju CETEOR d.o.o. Sarajevo za implementaciju projekta pod nazivom ”Pružanje usluga organizacije i provođenja treninga iz oblasti energijske efikasnosti za različite grupe učesnika “. U skladu sa projektom i očekivanim rezultatima, trening je koncipiran u 3 modula:

  • Modul 1 – Energijska efikasnost i upravljanje energijom, Obnovljivi izvori energije (OIE), Nacionalni investicijski okvir (NIF) – šest (6) jednodnevnih treninga;
  • Modul 2 – PCM (Project Cycle Managment) u projektima energijske efikasnosti i metodologija ciklusa projektnog menadžmenta na primjeru ESCO modela – šest (6) jednodnevnih treninga;
  • Modul 3 –   Sastoji se od 2 komponente:

                          – Modul 3-3.1. – trodnevna radionica za PIU implementacijskih partnera;

                          – Modul 3-3.2.  EE u javnim zgradama u BiH- obuka za više rukovodstvo u javnim institucijama, kantonima, općinama (ministri, gradonačelnici, direktori itd. (namijenjeno višem rukovodstvu u javnim institucijama, kantonima, općinama  (ministri, gradonačelnici, direktori itd.)) – četiri (4) jednodnevna treninga.                              

U okviru stručne radionice Modul 1 obrađuju se teme koje su u vezi sa implementacijom projekta GCF LCPB u BiH, stoga pozivamo sve eksperte iz oblasti EE, predstavnike institucija (državni, entitetski, kantonalni i općinski nivo), predstavnike privatnih kompanija koje rade u oblasti EE, vlasnike privatnih solarnih elektrana i drugih OIE, finansijske eksperte, banke, univerzitetske profesore, predstavnike nevladinih organizacija iz oblasti EE i sve ostale kompanije i eksperte iz oblasti EE da svojom prijavom i prisustvom uzmu aktivno učešće u:

MODUL 1   

Energijska efikasnost i upravljanje energijom, Obnovljivi izvori energije (OIE) i Nacionalni investicijski okvir (NIF) 

Nakon odslušanog Modula 1 učesnicima će biti dodijeljena Uvjerenja o uspješno završenoj obuci.

Broj mjesta na Modulu 1 je ograničen.

Organizatori snose troškove ručka i osvježenja u toku trajanja treninga.

Molimo Vas da pravovremeno osigurate učešće na Modulu 1 i  prijavite se putem  prijavnog obrasca.

Prijave izvršiti najkasnije 10 dana prije termina treninga.

Nakon isteka roka za prijavu, aplikanti će biti blagovremeno obaviješteni o prihvatanju/neprihvatanju aplikacije. Preporuka svim zainteresovanim za sigurno prihvaćanje aplikacija je da se prijave u najbliži grad od ponuđenih 6 lokacija.

Za više informacija o predstojećem treningu kontaktirajte: 

Amila Ivazović-Brčaninović, dipl.ing.arh., e-mail: abrcaninovic@ceteor.ba, tel. + 387 33 563 587, ili 

Šejla Kulić, dipl.ecc. e-mail: skulic@ceteor.ba, tel. + 387 33 563 599

Prijavni obrazac možete preuzeti OVDJE.