Uspjeh Edu-Energy konferencije: Building Bridges for Sustainable Energy Learning
Uspjeh Edu-Energy konferencije: Building Bridges for Sustainable Energy Learning
Održana je konferencija pod nazivom EduEnergy „Building Bridges for Sustainable Energy Learning“ koja predstavlja jedan od najvažnijih događaja u regionu. Konferencija je održana 15. marta 2024. godine i okupila je stručnjake iz oblasti energetike iz cijelog regiona, doprinoseći širenju znanja i razmjeni ideja o održivoj energiji.
Ukupno 200 učesnika iz regiona, imalo je priliku da čuje predavanja i diskutuje o temama kao što su implementacija obnovljivih izvora energije, strategije za energijsku efikasnost i edukacija za održivi razvoj. Kroz prezentacije, panel diskusije i razmjenu iskustava, konferencija je omogućila uvid u trenutne izazove i mogućnosti u oblasti obnovljive energije i energijske efikasnosti. Ključni govornici istakli su važnost obrazovanja i razvoja vještina koje su neophodne za uspješnu tranziciju ka zelenoj energiji, naglašavajući ulogu obrazovnih institucija (formalnih i neformalnih), privrede i javnog sektora u ostvarivanju ovog cilja.
Prezentacije ključnih govornika pružile su korisne informacije o stanju i budućem razvoju energetskog sektora, kao i o društvenom odgovoru na izazove zelene tranzicije. Istaknuti govornici su doprinijeli raznovrsnim diskusijama o ključnim temama održive energije. Gospodin Aleksandar Macura, suosnivač Fondacije RES, istakao je važnost razumijevanja da način na koji proizvodimo, transformišemo i trošimo energiju ne odgovara potrebama savremenog društva. Gospodin Vedad Suljić, direktor CETEOR-a, naglasio je hitnu potrebu za povećanjem kapaciteta ključnih aktera u sektorima dekarbonizacije kako bi se iskoristili dostupni fondovi. Doc. dr. sc. Branko Ančić, viši naučni saradnik Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, istakao je da je trenutna situacija potencijalnog kolapsa savremene civilizacije posljedica razvoja ekstraktivne ekonomije zasnovane na fosilnim gorivima. Ekspertni panel razmijenio je aktivnosti u cilju prilagođavanja novim zahtjevima tržišta rada izazvanim zelenom tranzicijom. Gospođa Tina Šarić, direktorica ERI SEE, naglasila je značaj strateškog usklađivanja obrazovnih sistema sa nacionalnim i regionalnim ciljevima održive energije, uz uključivanje stručnjaka iz industrije, zaštite životne sredine i kreatora politika.
Na temelju prezentacija i diskusija vođenih na konferenciji EduEnergy „Building Bridges for Sustainable Energy Learning“, izdvojeno je nekoliko ključnih zaključaka i poruka. Ključne poruke su usmjerene ka podizanju svijesti o potrebi za energetskom tranzicijom i jačanju kapaciteta za podršku tom procesu. Zaključci konferencije ukazuju na hitnost promjene energetskih modela i razvoj obrazovanja i obuke u skladu sa zahtjevima održivog razvoja. Govornici su istakli hitnu potrebu za promjenom načina na koji proizvodimo, transformišemo i trošimo energiju. S obzirom na ograničene resurse i negativan uticaj na okolinu koji donosi tradicionalna ekspoloatacijska ekonomija, postoji neophodnost za prelazak na održive izvore energije i povećanje energijske efikasnosti.
Konferencija je naglasila važnost obrazovanja i razvoja vještina potrebnih za podršku zelenoj tranziciji. Obrazovne institucije, privreda i javni sektor imaju ključnu ulogu u osiguravanju sticanja potrebnih znanja i vještina za uspješnu implementaciju održivih energetskih riješenja. Sa regionalnim strategijama i ciljevima usaglašenim na temu održive energije, prekogranični obrazovni programi postaju sve važniji. Postojeći izazovi i mogućnosti u oblasti obnovljive energije zahtjevaju saradnju i razmjenu iskustava između različitih regiona kako bi se postigla efikasnija i održivija energetska budućnost.
Konferencija je istakla da je zelena tranzicija nešto što zahtjeva strateške odluke i visok nivo saradnje između različitih sektora društva. Kako bi se postigla zelena transformacija, neophodno je promijeniti društveno-ekonomski imperativ težnje za ekonomskim rastom, usmjeravajući ga ka održivijoj i odgovornijoj potrošnji energije.
Zaključno, konferencija predstavlja važan korak ka razumjevanju izazova i prilika u oblasti održive energije i energetske efikasnosti. Stečeno znanje i ideje koje su razmjenjene tokom konferencije trebalo bi da posluže kao osnova za dalju saradnju i inovacije, kako bi se postigla održiva energetska budućnost. Edukativne aktivnosti poput ove konferencije su ključne za unaprijeđenje obrazovanja o održivoj energiji i podršku tranziciji ka održivijoj budućnosti, a stečeno znanje i ideje će postati osnova za dalju saradnju i inovacije u oblasti energetike.
ERI SEE nastavlja sa svojim aktivnostima u oblasti obrazovanja i obnovljive energije, te poziva sve zainteresovane da se pridruže njihovim inicijativama i doprinesu ostvarenju ciljeva održive energije.
Za više informacija o konferenciji i aktivnostima Inicijative za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope (ERI SEE), posjetite EduEnergy Conference: Building Bridges for Sustainable Energy Learning, on-line, 15 March 2024 - ERI SEE Secretariat.
Konferenciju je organizovao Education Reform Initiative of South Eastern Europe (ERI SEE) u saradnji sa Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i Privrednom komorom Srbije, kao dio projekta Renewable Energy Services in Education and Training (RESET). Projekt RESET je ključna komponenta šireg regionalnog projekta pod nazivom Zelena Agenda: Dekarbonizacija sektora električne energije na Zapadnom Balkanu, čiji je implementator GIZ. Projekte podržava Njemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), sa ciljem stvaranja sveobuhvatnih rješenja ka zadovoljenju rastućih potreba u sektoru zelene energije u regionu.
Članak pripada ERI SEE organizaciji
Newsletter projekta ADDUPT
Newsletter projekta ADDUPT
Drago nam je da možemo podijeliti s vama najnovija dostignuća u projektu ADDUPT - ADdressing skills mismatching in the green sector through Digital Upskilling of veT, inicijativi posvećenoj premošćivanju jaza u vještinama u zelenom sektoru na Zapadnom Balkanu kroz ciljano digitalno usavršavanje u stručnom obrazovanju i obuci (VET).
Uzbuđeni smo što možemo u newsletter-u podijeliti značajan napredak u projektu ADDUPT, uz razvoj četiri ključna resursa za prevazilaženje jaza u vještinama u zelenom sektoru kroz digitalno usavršavanje u stručnom obrazovanju i obuci (SOO). Sada dostupni na web stranici, ovi resursi naglašavaju našu posvećenost promociji održivog rasta i obrazovanja.
Najnoviji newsletter projekta ADDUPT pročitajte OVDJE
Projekat je finansiran od strane EU, kroz Erasmus+ program.
Više informacija o projektu ADDUPT možete pronaći na web stranici: www.learning4green.eu
PROGRAM OBAVEZNOG USAVRŠAVANJA LICA KOJA VRŠE ENERGIJSKI AUDIT I/ILI ENERGIJSKO CERTIFICIRANJE ZGRADA SA JEDNOSTAVNIM I SLOŽENIM TEHNIČKIM SISTEMOM – M O D U L 3
Ceteor vas poziva na PROGRAM OBAVEZNOG USAVRŠAVANJA LICA KOJA VRŠE ENERGIJSKI AUDIT I/ILI ENERGIJSKO CERTIFICIRANJE ZGRADA SA JEDNOSTAVNIM I SLOŽENIM TEHNIČKIM SISTEMOM – M O D U L 3
CETEOR organizuje Program obaveznog usavršavanja lica koja vrše energijski audit i/ili energijsko certificiranje zgrada sa jednostavnim i složenim tehničkim sistemom – MODUL 3, koji će se održati 17. maja 2024. godine, Hotel Hills Sarajevo.
Održavanju Programa MODULA 3 mogu pristupiti:
- OVLAŠTENA I IMENOVANA LICA
- STRUČNA KVALIFIKOVANA LICA ZAPOSLENA U OVLAŠTENOM LICU
- SVA DRUGA ZAINTERESIRANA LICA KOJA DJELUJU U OBLASTI EE U ZGRADARSTVU
Više informacija o Programu osposobljavanja u FBiH i načinu prijave javite se na kontakte: Tel: +387 33 563 592, fax: +387 33 205 725, certificiranje@ceteor.ba; www.ceteor.ba, MA Amila Ivazović Brčaninović, dipl.ing.arh., Project manager, Adresa: Topal Osman Paše 32B, 71000 Sarajevo
Detaljne informacije poziva pročitajte OVDJE.
Prijave za obuku obavezne putem prijavnog obrasca. Obrazac za prijavu možete preuzeti OVDJE.
PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA LICA KOJA VRŠE ENERGIJSKI AUDIT I/ILI ENERGIJSKO CERTIFICIRANJE ZGRADA SA SLOŽENIM TEHNIČKIM SISTEMOM – M O D U L 2
Ceteor vas poziva na PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA LICA KOJA VRŠE ENERGIJSKI AUDIT I/ILI ENERGIJSKO CERTIFICIRANJE ZGRADA SA SLOŽENIM TEHNIČKIM SISTEMOM – M O D U L 2
CETEOR organizuje Program osposobljavanja lica koja vrše energijski audit i/ili energijsko certificiranje zgrada sa složenim tehničkim sistemom – MODUL 2, koji će se održati 13. -16. maja 2024. godine. u Hotelu Hills u Sarajevu (Teorijski dio nastave je ONLINE, a praktični dio nastave je u hotelu Hills Sarajevo).
TERMIN ODRŽAVANJA CJELODNEVNE NASTAVE (09:00 – 17:00 H) ZA INŽENJERE:
- MAŠINSKE STRUKE (13. -16. maj 2024. godine)
- ARHITEKTONSKE/GRAĐEVINSKE STRUKE (13. -16. maj 2024. godine)
- ELEKTROTEHNIČKE STRUKE (13. -16. maj 2024. godine)
NOVOSTI ZA PROJEKTANTE
Prema izmjenama i dopunama Pravilnik-o-minimalnim-zahtjevima-za-energijske-karakteristike-zgrada-34-23.pdf (fmpu.gov.ba) od 10.05.2023.godine (“Službene novine Federacije BiH” broj 34) Elaborat energijskih karakteristika zgrade u članu 66. stav (1) mijenja se i glasi: “(1) Elaborat iz čl. 58. i 64. ovog Pravilnika, izrađuju i potpisuju:
- a) za zgrade sa jednostavnim tehničkim sistemom stručna kvalificirana lica arhitektonske ili građevinske ili mašinske ili elektro struke uposlena ili na drugi način angažirana od strane pravnog lica koje je registrovano za projektovanje, arhitektonske i inženjerske djelatnosti, tehničko savjetovanje i stručni nadzor gradnje objekata
- b) za zgrade sa složenim tehničkim sistemom stručna kvalificirana lica arhitektonske/građevinske, mašinske i elektro struke koje su u stalnom radnom odnosu sa punim radnim vremenom u pravnom licu koje je registrovano za projektovanje, arhitektonske i inženjerske djelatnosti, tehničko savjetovanje i stručni nadzor gradnje objekata.“
Shodno metodologiji za utvrđivanje energijskih karakteristika zgrada i algoritma za proračun istih i uslova propisanih Uredbom, ova lica su obavezna da pohađaju obuku od strane ovlaštene institucije u trajanju od: 40 sati za Modul 1 (arhitektonska, građevinska, mašinska i elektro struke), 24 sata za Modul 2 (arhitektonska i građevinska struka), 32 sata za Modul 2 (mašinska struka) i 18 sati za Modul 2 (elektro struka).
Više informacija o Programu osposobljavanja u FBiH i načinu prijave javite se na kontakte: Tel: +387 33 563 592, fax: +387 33 205 725, certificiranje@ceteor.ba; www.ceteor.ba, MA Amila Ivazović Brčaninović, dipl.ing.arh., Project manager, Adresa: Topal Osman Paše 32B, 71000 Sarajevo
Detaljne informacije poziva pročitajte OVDJE.
Prijave za obuku obavezne putem prijavnog obrasca. Obrazac za prijavu možete preuzeti OVDJE.
Ceteor vas poziva na PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA LICA KOJA VRŠE ENERGIJSKI AUDIT I/ILI ENERGIJSKO CERTIFICIRANJE ZGRADA SA JEDNOSTAVNIM TEHNIČKIM SISTEMOM – M O D U L 1
Ceteor vas poziva na PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA LICA KOJA VRŠE ENERGIJSKI AUDIT I/ILI ENERGIJSKO CERTIFICIRANJE
ZGRADA SA JEDNOSTAVNIM TEHNIČKIM SISTEMOM – M O D U L 1
CETEOR organizuje Program osposobljavanja lica koja vrše energijski audit i/ili energijsko certificiranje zgrada sa jednostavnim tehničkim sistemom MODUL 1, koji će se održati 15. – 19. aprila 2024. godine. Teorijski dio nastave će se održavati ONLINE, a praktični dio nastave u hotelu Hills Sarajevo.
TERMIN ODRŽAVANJA CJELODNEVNE NASTAVE (09:00 – 17:00 H) ZA INŽENJERE:
- MAŠINSKE STRUKE
- ARHITEKTONSKE/GRAĐEVINSKE STRUKE
- ELEKTROTEHNIČKE STRUKE
NOVOSTI ZA PROJEKTANTE
Prema izmjenama i dopunama Pravilnik-o-minimalnim-zahtjevima-za-energijske-karakteristike-zgrada-34-23.pdf (fmpu.gov.ba) od 10.05.2023.godine (“Službene novine Federacije BiH” broj 34) Elaborat energijskih karakteristika zgrade u članu 66. stav (1) mijenja se i glasi: "(1) Elaborat iz čl. 58. i 64. ovog Pravilnika, izrađuju i potpisuju:
- a) za zgrade sa jednostavnim tehničkim sistemom stručna kvalificirana lica arhitektonske ili građevinske ili mašinske ili elektro struke uposlena ili na drugi način angažirana od strane pravnog lica koje je registrovano za projektovanje, arhitektonske i inženjerske djelatnosti, tehničko savjetovanje i stručni nadzor gradnje objekata
- b) za zgrade sa složenim tehničkim sistemom stručna kvalificirana lica arhitektonske/građevinske, mašinske i elektro struke koje su u stalnom radnom odnosu sa punim radnim vremenom u pravnom licu koje je registrovano za projektovanje, arhitektonske i inženjerske djelatnosti, tehničko savjetovanje i stručni nadzor gradnje objekata.“
Shodno metodologiji za utvrđivanje energijskih karakteristika zgrada i algoritma za proračun istih i uslova propisanih Uredbom, ova lica su obavezna da pohađaju obuku od strane ovlaštene institucije u trajanju od: 40 sati za Modul 1 (arhitektonska, građevinska, mašinska i elektro struke), 24 sata za Modul 2 (arhitektonska i građevinska struka), 32 sata za Modul 2 (mašinska struka) i 18 sati za Modul 2 (elektro struka).
Više informacija o Programu osposobljavanja u FBiH i načinu prijave možete dobiti klikom OVDJE, Tel: +387 33 563 592, fax: +387 33 205 725, certificiranje@ceteor.ba; www.ceteor.ba
Prijave za obuku obavezne putem prijavnog obrasca. Obrazac za prijavu možete preuzeti OVDJE.